Konstrukcja portfeli Markowitza i portfeli o minimalnej semiwariancji uwzględniających pośrednie i bezpośrednie formy inwestowania w towary

Main Article Content

Anna Górska
Monika Krawiec


Słowa kluczowe : model Markowitza, model SEM, pośrednie i bezpośrednie formy inwestowania w towary
Abstrakt
Inwestowanie w towary stanowi dobrą alternatywę dla inwestycji w instrumenty finansowe. Uwzględnienie towarów w portfelu pozwala osiągać korzyści z jego dywersyfikacji. Jednak uważa się, że udział towarów nie powinien przekraczać 30%. Stąd, celem pracy jest weryfikacja tych wytycznych w warunkach polskiego rynku. W badaniach uwzględniono akcje wybranych spółek, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, metale szlachetne i towary rolne. Aby wyznaczyć udziały poszczególnych walorów, zastosowano dwa alternatywne podejścia: klasyczny model Markowitza i model SEM, minimalizujący semiwariancję portfela.

Article Details

Jak cytować
Górska, A., & Krawiec, M. (2009). Konstrukcja portfeli Markowitza i portfeli o minimalnej semiwariancji uwzględniających pośrednie i bezpośrednie formy inwestowania w towary. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 96(2), 91–97. https://doi.org/10.22630/RNR.2009.96.2.26
Bibliografia

Drewiński M. 2007: Podstawy inwestowania na giełdach towarowych. Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń.

Geman H. 2007: Commodities and commodity derivatives. John Wiley & Sons Ltd., West Sussex.

Górska A., Krawiec M. 2009: Inwestowanie w towary jako forma dywersyfikacji portfela. [W:] Problemy Rolnictwa Światowego. Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (w druku). (Crossref)

Jajuga K., Jajuga T. 2005: Inwestycje. WN PWN, Warszawa.

Markowitz H. 1952: Portfolio selection. Journal of Finance, nr 7, s. 77-91. (Crossref)

Rutkowska-Ziarko A., Markowski L. 2007: Porównanie portfeli Markowitza i portfeli o minimalnej semiwariancji w warunkach zmienności koniunktury giełdowej. [W:] Inwestycje finansowe i ubezpieczenia - tendencje światowe a polski rynek. Prace Naukowe AE we Wrocławiu, nr 1176, Wrocław, s. 360-369.

Schofield N.C. 2007: Commodity derivatives. John Wiley & Sons Ltd., West Sussex.

Witkowska D., Matuszewska A., Kompa K. 2008: Wprowadzenie do ekonometrii dynamicznej i finansowej. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.

www.e-numizmatyka.pl

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.