Rola dużych gospodarstw rolnych we wzroście produktywności pracy rolnictwa polskiego na tle sytuacji w innych wybranych krajach Unii Europejskiej

Main Article Content

Wojciech Józwiak
Zofia Mirkowska
Wojciech Ziętara


Słowa kluczowe : produktywność pracy w rolnictwie, gospodarstwa rolnicze, struktura gospodarstw
Abstrakt
W opracowaniu skoncentrowano się na analizie produktywności pracy w rolnictwie polskim w latach 2005 i 2016 w porównaniu do wybranych krajów UE-15 (grupa 1.) i niektórych krajów, które przystąpiły do UE po 2004 roku (grupa 2.). W grupie 1. uwzględniono Austrię, Belgię, Danię, Holandię i Niemcy, natomiast w grupie 2. Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę i Węgry. Przy wyborze krajów do badań kierowano się kryterium położenia w tej samej strefie klimatycznej. W analizie szczególnie uwzględniono rolę gospodarstw dużych, których wielkość przyjęto umownie na poziomie 30 ha UR. Celem badań było określenie wpływu gospodarstw dużych na poziom produktywności pracy w gospodarstwach ogółem oraz określenie możliwości zmniejszenia różnic między produktywnością pracy w polskich dużych gospodarstwach w stosunku do analogicznych gospodarstw w krajach UE-15. Stwierdzono w obydwu grupach krajów spadek liczby gospodarstw i zwiększenie produktywności pracy w rolnictwie ogółem i w badanych klasach gospodarstwach dużych. W krajach grupy 2. tempo wzrostu produktywności pracy było wyższe niż w grupie 1. jednak w niewielkim stopniu zmniejszyły się występujące różnice. Produktywność pracy w rolnictwie krajów grupy 1. była istotnie wyższa niż w grupie 2. Wzrost liczby i udziału gospodarstw dużych w strukturze gospodarstw był dodatnio skorelowany z produktywnością pracy w rolnictwie.

Article Details

Jak cytować
Józwiak, W., Mirkowska, Z., & Ziętara, W. (2018). Rola dużych gospodarstw rolnych we wzroście produktywności pracy rolnictwa polskiego na tle sytuacji w innych wybranych krajach Unii Europejskiej. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 105(1), 32–46. https://doi.org/10.22630/RNR.2018.105.1.3
Bibliografia

Abramczuk Łukasz, Irena Augustyńska-Grzymek, Magdalena Czułowska, Konrad Jabłoński, Wojciech Józwiak, Aldona Skarżyńska, Marek Zieliński, Wojciech Ziętara, Marcin Żekało, 2015: Przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne wobec zmian klimatu i polityki rolnej [1], praca zbiorowa pod redakcją W. Józwiaka, IERiGŻ-PIB, Monografie Programu Wieloletniego, nr 16, Warszawa.

Abramczuk Łukasz, Aleksandra Chlebicka, Magdalena Czułowska, Konrad Jabłoński, Wojciech Józwiak, Jolanta Sobierajewska, Aldona Skarżyńska, Marek Zieliński, Wojciech Ziętara, Marcin Żekało, 2016: Przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne wobec zmian klimatu i polityki rolnej [2], praca zbiorowa pod redakcją W. Józwiaka, IERiGŻ-PIB, Monografie Programu Wieloletniego, nr 28, Warszawa.

Abramczuk Łukasz, Marcin Adamski, Irena Augustyńska-Grzymek, Magdalena Czułowska, Wojciech Józwiak, Jolanta Sobierajewska, Aldona Skarżyńska, Marek Zieliński, Wojciech Ziętara, Marcin Żekało, 2017: Przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne wobec zmian klimatu i polityki rolnej [3], praca zbiorowa pod redakcją W. Józwiaka, IERiGŻ-PIB, Monografie Programu Wieloletniego, nr 51, Warszawa.

Charakterystyka gospodarstw rolnych w 2016 r., 2017. GUS, Warszawa.

Dudek Michał, 2016: Sukcesja indywidualnych gospodarstw rolnych jako czynnik przeobrażeń strukturalnych w polskim rolnictwie. Studia i Monografie IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Manteuffel Ryszard, 1984: Ekonomika i organizacja gospodarstw rolniczych. PWRiL, Warszawa.

Roczniki statystyczne rolnictwa, 2010, 2017, GUS, Warszawa.

Reisch Erwin, 2002: Ekonomika rolnictwa jako współautor i twórca rozwoju sektora rolnego, [w] Stan i kierunki rozwoju nauk ekonomiczno-rolniczych z uwzględnieniem procesów integracji z Unią Europejską i procesów globalizacji, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.

Steffen Günther, 2011: Wielkość i organizacja rodzinnych gospodarstw rolniczych w Niemczech, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.

Wojewodzic Tomasz, 2010: Zjawiska schyłkowe w gospodarstwach osób fizycznych i prawnych na obszarach Karpat Polskich, [W] Sytuacja ekonomiczna gospodarstw z terenów górskich i podgórskich, IERiGŻ-PIB, Program Wieloletni 2015-2019, nr 165, Warszawa.

Ziętara Wojciech, 1984: Organizacja gospodarstw rolniczych, PWRiL, Warszawa.

Ziętara Wojciech, 2017: Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw rolnych nastawionych na produkcję zwierzęcą w warunkach konkurencji i globalizacji, RNERiROW, T. 104, z. 2, s. 7-22. (Crossref)

Ziętara Wojciech, Marcin Adamski, 2018: Konkurencyjność polskich gospodarstw mlecznych na tle gospodarstw z wybranych krajów Unii Europejskiej, ZER nr 1. (Crossref)

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.