Towarowe instrumenty pochodne w zarządzaniu ryzykiem cenowym w rolnictwie
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
instrumenty pochodne, ryzyko cenowe, zarządzanie ryzykiem, rynek pszenicy
Abstrakt
Celem opracowania jest wskazanie tendencji rozwojowych światowego rynku instrumentów pochodnych na towary rolne oraz przedstawienie możliwości i zasadności ich wykorzystania do stabilizowania dochodów gospodarstw rolnych funkcjonujących na polskim rynku rolnym. Za pomocą rachunku symulacyjnego przedstawiono potencjalne efekty ekonomiczne uzyskiwane w transakcjach zabezpieczających ceny sprzedaży pszenicy na rynku terminowym Euronext w Paryżu. W konkluzji zwrócono uwagę na dynamiczny rozwój towarowego rynku terminowego na świecie. Stwierdzono, że zabezpieczanie cen pszenicy produkowanej i sprzedawanej w Polsce przy użyciu kontraktów terminowych notowanych na zagranicznych rynkach terminowych jest trudne i mało efektywne.
Article Details
Jak cytować
Jerzak, M. (2014). Towarowe instrumenty pochodne w zarządzaniu ryzykiem cenowym w rolnictwie. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 101(4), 78–84. https://doi.org/10.22630/RNR.2014.101.4.55
Bibliografia
Damodaran Aswath, 2009: Ryzyko strategiczne, Wyd. Przedsiębiorczość i Zarządzanie Koźmiński, Warszawa.
Jerzak Michał A. 2013: Towarowy rynek terminowy w rolnictwie - determinanty tworzenia i rozwoju w Polsce. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej.
NYSE Life Commodity Derivatives, Summary of Commodity Futures and Options Contracts, London 2012.
Futures Industry Association (FIA). Annual Volume Survey 2008-20012.
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Podobne artykuły
- Justyna Franc-Dąbrowska, Sławomir Jarka, Specyficzne uwarunkowania inwestycji w biogazownie rolnicze w Polsce , Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich: Tom 101 Nr 4 (2014)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Michał Jerzak, Dorota Czerwińska-Kayzer, Joanna Florek, Magdalena Śmiglak-Krajewska, Determinanty produkcji roślin strączkowych jako alternatywnego źródła białka - w ramach nowego obszaru polityki rolnej w Polsce , Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich: Tom 99 Nr 1 (2012)