Rok 1956 - problemy polityki rolnej Polski w odnalezionych zapiskach keynesisty
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
Keynes, keynesizm, gospodarka centralnie planowana
Abstrakt
Sir William Aylsham Bryan Hopkin, uczeń Johna Maynarda Keynesa, pozostawił po sobie 70 stronic notatek z pobytu delegacji brytyjskich ekonomistów w Polsce w 1956 r. Jak wskakują zapiski wizyta była pożądana przez obie strony. Ekonomiści brytyjscy byli zwolennikami teorii Keynesa, który musiał wydawać się władzom PRL-u kuszącą teorią. Dla keynesistów ówczesne państwa demokracji ludowej stanowiły laboratorium do obserwowania skutków wbudowywania interwencjonizmu państwowego w mechanizm rynkowy. Niniejszy artykuł jest relacją i analizą spotkania delegacji brytyjskiej z oficjałami ministerstwa rolnictwa. Agenda spotkania obejmowała wiele istotnych problemów rolnictwa tamtych dni. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, kto i jakie korzyści wyniósł z tego spotkania.
Article Details
Jak cytować
Sznajder, M. (2010). Rok 1956 - problemy polityki rolnej Polski w odnalezionych zapiskach keynesisty. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 97(3), 258–268. https://doi.org/10.22630/RNR.2010.97.3.52
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Podobne artykuły
- Dionizy Niezgoda, Elastyczność produkcyjna i dochodowa procesu produkcji w towarowych gospodarstwach rolnych , Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich: Tom 97 Nr 3 (2010)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.