Efektywność techniczna i środowiskowa gospodarstw rolnych w Polsce według ich typów i klas wielkości w latach 2006-2008

Main Article Content

Andrzej Czyżewski
Katarzyna Smędzik


Słowa kluczowe : efektywność techniczna, efektywność środowiskowa, gospodarstwa rolne w Polsce, analiza obwiedni danych (DEA)
Abstrakt
W opracowaniu podjęto próbę określenia relatywnych różnic w stopniach efektywności technicznej i środowiskowej gospodarstw rolnych w Polsce w latach 2006-2008, pogrupowanych według typów produkcyjnych i wielkości wyrażonej w hektarach. Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono najwyższą dochodowość i stopień zrównoważenia środowiskowego produkcji prowadzonej w gospodarstwach wyspecjalizowanych w uprawach ogrodniczych, chowie trzody chlewnej i drobiu. Wykazano znaczny wpływ dopłat do działalności operacyjnej na efektywność środowiskową i techniczną gospodarstw wyspecjalizowanych w chowie zwierząt ziarnożernych i krów mlecznych. Wyższy stopień rozbieżności pomiędzy wskaźnikami efektywności technicznej i środowiskowej wystąpił w przypadku gospodarstw pogrupowanych według klas wielkości. Zaskakujący okazał się fakt, że małe gospodarstwa wykazywały relatywnie wysoki stopień efektywności technicznej i środowiskowej.

Article Details

Jak cytować
Czyżewski, A., & Smędzik, K. (2010). Efektywność techniczna i środowiskowa gospodarstw rolnych w Polsce według ich typów i klas wielkości w latach 2006-2008. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 97(3), 61–71. https://doi.org/10.22630/RNR.2010.97.3.33
Bibliografia

Goraj L., Osuch D., Płonka R. 2007: Wyniki standardowe uzyskiwane przez gospodarstwa rolne uczestniczące w Polskim FADN w 2006 roku, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Goraj L., Osuch D., Płonka R. 2008: Wyniki standardowe uzyskiwane przez gospodarstwa rolne uczestniczące w Polskim FADN w 2007 roku, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Goraj L., Osuch D., Płonka R. 2009: Wyniki standardowe uzyskiwane przez gospodarstwa rolne uczestniczące w Polskim FADN w 2008 roku, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Grabowski S. 1975: Specjalizacja i skala produkcji w rolnictwie, Wydawnictwo Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Warszawa.

Józwiak W. (red.) 2007: Sytuacja ekonomiczna i aktywność inwestycyjna gospodarstw rolnych w Polsce i w innych krajach unijnych w latach 2004-2005, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Kowalski Z. 1992: Kategorie efektywności produkcji (w świetle teorii funkcji produkcji), Zagadnienia Ekonomiki Rolnej., nr 4, Warszawa.

Kowalski Z. 1992: Wybrane problemy definiowania i oceny efektywności gospodarowania w rolnictwie, Zagadnienia Ekonomiki Rolnej., nr 3, Warszawa.

Kulawik J. (red.) 2009: Analiza efektywności ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstw rolnych powstałych na bazie WRSP, Wydawnictwo IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Pszczołowski T. 1978: Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław.

Sulewski P. 2008: Powierzchnia użytków rolnych a efektywność gospodarstw rodzinnych, Roczniki Nauk Rolniczych Seria G, Ekonomika rolnictwa, 94(2). (Crossref)

Varian H. R. 2002: Mikroekonomia; kurs średni - ujęcie nowoczesne, Wydawnictwo PWN, Warszawa.

Zegar J. St. 2007: Z badań nad rolnictwem społecznie zrównoważonym, Wydawnictwo IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Zegar J. St. 2008: Z badań nad rolnictwem społecznie zrównoważonym; bilans nawozowy oraz substancji organicznej w indywidualnych gospodarstwach rolnych, Wydawnictwo IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Inne teksty tego samego autora