Przemiany w gospodarstwach owczarskich w Polsce

Main Article Content

Tomasz Rokicki


Słowa kluczowe : pogłowie owiec, gospodarstwa owczarskie
Abstrakt
Wielkość pogłowia owiec zależy od polityki rolnej prowadzonej w zakresie produkcji owczarskiej. W okresach sprzyjających następował wzrost liczebności owiec. W szczególności taka sytuacja miała miejsce do 1986 r. Później produkty uzyskiwane z owiec straciły na ważności, nastąpił spadek pogłowia, z którym wiązały się zmiany w liczbie gospodarstw zajmujących się produkcją owczarską. Udział owiec utrzymywanych w sektorze prywatnym, w tym w gospodarstwach indywidualnych wzrósł do ponad 90%. Zmniejszeniu ulegało wsparcie krajowe dla gospodarstw, co powodowało spadek opłacalności i mniejsze zainteresowanie produkcją owczarską. Na rynku pozostały gospodarstwa produkujące mięso jagnięce. Dla tych przedsiębiorstw bardzo ważne wydaje się stworzenie krajowego rynku mięsa jagnięcego.

Article Details

Jak cytować
Rokicki, T. (2009). Przemiany w gospodarstwach owczarskich w Polsce. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 96(3), 265–272. https://doi.org/10.22630/RNR.2009.96.3.54
Bibliografia

Aleksander E. 1999: Wełny na rynku głównych producentów. [W:] Alternatywne kierunki wykorzystania krajowego pogłowia owiec. Fundacja "Rozwój SGGW", Warszawa.

Berdychowska G., Niemczyk J., Szklarski L.T. 2004: Uwarunkowania i perspektywy rozwoju owczarstwa po akcesji do Unii Europejskiej, z uwzględnieniem stanu i sytuacji tego sektora na Mazowszu. Biuletyn owczarski Polskiego Związku Owczarskiego, Warszawa.

Niżnikowski R. (red.). 2003: Chów i hodowla owiec. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.

Hodowla owiec i kóz w Polsce w 1987 roku. 1988: Centralna Stacja Hodowli Zwierząt, Warszawa.

Hodowla owiec i kóz w Polsce w 1993 roku. 1994: Centralna Stacja Hodowli Zwierząt, Warszawa.

Hodowla owiec i kóz w Polsce w 2004 roku. 2005: Polski Związek Owczarski, Warszawa.

Hodowla owiec. 1998: Praca zbiorowa pod red. prof. Wójcikowskiej-Soroczyńskiej M. Fundacja "Rozwój SGGW", Warszawa.

Klepacki B. 2005: Prowadzenie efektywnych gospodarstw owczarskich po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Poradnik dla producentów jagniąt rzeźnych, red. Niżnikowski R. TWIGGER Warszawa.

Niżnikowski R. 1994: Chów owiec. PWRiL, Warszawa.

Owce w Polsce. 1986: PWRiL, Warszawa.

Roczniki Statystyczne 1987-2008: GUS, Warszawa.

Rokicki T. 2005: Gospodarstwa owczarskie w okresie i po transformacji gospodarczej. [W:] Procesy przystosowawcze przedsiębiorstw agrobiznesu do gospodarki rynkowej. Wieś Jutra, Warszawa.

Rokicki T. 2006: Produkcja a handel zagraniczny mięsem jagnięcym w Polsce. Rzeźnik Polski, nr 8/85. Przedsiębiorstwo Prywatne "Lider", Racibórz.

Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskich 2002. 2003: GUS, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.