Zmiany czynników produkcji a ich produktywność w gospodarstwach warzywniczych

Main Article Content

Tadeusz Filipiak


Słowa kluczowe : produktywność czynników produkcji, gospodarstwa warzywnicze
Abstrakt
Celem głównym opracowania była ocena zmian czynników produkcji, w go­spodarstwach warzywniczych, a także określenie ich produkcyjności. Do badań wyodrębniono gospodarstwa warzywnicze, które uczestniczyły w systemie rachunkowości rolnej FADN. Wy­niki badań wskazały, iż gospodarstwa prowadzące produkcję polową dysponowały większymi zasobami ziemi i mniejszymi pracy, ale dwukrotnie większym majątkiem charakteryzowały się gospodarstwa uprawiające warzywa pod osłonami. Kapitał zastępuje czynnik ziemi, a produkcja nabiera charakteru quasi-przemysłowego. Przy dwukrotnie mniejszej powierzchni, około 50% większych nakładach pracy i dwukrotnie wyższej wartości majątku gospodarstwa prowadzące uprawy pod osłonami uzyskiwały trzykrotnie większą wartość produkcji. W gospodarstwach z uprawą polową warzyw wartość produkcji była silnie związana z powiększaniem zasobów wszystkich podstawowych czynników produkcji. Nie można wskazać przeważającego znaczenia jednego z nich. Powiększanie obszaru gospodarstwa związane było ze zwiększaniem zasobów pracy i powiększaniem majątku. Ważnym ustaleniem jest to, że wraz ze wzrostem zasobów zwiększała się wydajność pracy. W gospodarstwach uprawiających warzywa pod osłonami nie zaobserwowano wzrostu wydajności pracy wraz ze wzrostem wielkości gospodarstwa.

Article Details

Jak cytować
Filipiak, T. (2014). Zmiany czynników produkcji a ich produktywność w gospodarstwach warzywniczych. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 101(3), 51–65. https://doi.org/10.22630/RNR.2014.101.3.32
Bibliografia

Filipiak Tadeusz, 2014: Zmiany na rynku warzyw i w gospodarstwach warzywniczych w Polsce po integracji z Unią Europejską, Wydawnictwo SGGW, Warszawa (w przygotowaniu).

Rembisz Włodzimierz, 2011: Analityczne właściwości funkcji produkcji rolniczej, Wydawnictwo IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Światowy rynek owoców i warzyw - opracowanie sygnalne. 2012: FAMU/FAPA, Warszawa.

Świetlik Jan, 2012: Szacunek liczby gospodarstw rolnych uprawiających owoce, warzywa i pieczarki na skalę towarową w 2002 i 2010 r., maszynopis WZE IERiGŻ-PIB.

Uprawy ogrodnicze. Powszechny Spis Rolny 2010. 2012: GUS, Warszawa.

Ziętara Wojciech, Sobierajewska Jolanta, 2013: Polskie gospodarstwa warzywnicze na tle wybranych krajów Unii Europejskiej. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (102), 67–86. (Crossref)

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.