Źródła zmian wartości produkcji i dochodów w sektorze rolnym po przystąpieniu Polski do Unii europejskiej

Main Article Content

Ewelina Szuba
Walenty Poczta


Słowa kluczowe : rolnictwo, dochody rolnicze, produkcja rolna, wspólna polityka rolna, źródła wzrostu produkcji i dochodów
Abstrakt
W artykule w ujęciu mezoekonomicznym (sektorowym) przedstawiono zmiany wolumenu i wartości produkcji oraz dochodów uzyskiwanych w polskim rolnictwie po akcesji do UE oraz źródła tych zmian. Objęcie polskiego rolnictwa wspólną polityka rolną (WPR) oraz uczestnictwo w jednolitym rynku europejskim (JRE) w istotny sposób wpłynęły na sytuację produkcyjno-ekonomiczną w tym sektorze. W celu określenia oddziaływania WPR i uczestnictwa w JRE na rolnictwo w Polsce ocenie poddane zostały m.in. wyniki produkcyjne oraz dochody uzyskiwane w tym dziale gospodarki. Wartości ujęto w cenach stałych i porównano z okresem sprzed akcesji. W opracowaniu podjęto również próbę ustalenia źródeł wzrostu produkcji oraz dochodów w rolnictwie. Analizy przeprowadzone zostały na podstawie danych pochodzących z powszechnej statystyki publicznej krajowej i UE, w tym z rachunków ekonomicznych rolnictwa publikowanych przez Eurostat.

Article Details

Jak cytować
Szuba, E., & Poczta, W. (2014). Źródła zmian wartości produkcji i dochodów w sektorze rolnym po przystąpieniu Polski do Unii europejskiej. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich, 101(2), 29–36. https://doi.org/10.22630/RNR.2014.101.2.16
Bibliografia

Dzun W., Józwiak W. 2008:Gospodarstwa rolne w Polsce przed i po wejściu do UE, [w:] Dziś i jutro gospodarstw rolnych w krajach Centralnej i Wschodniej Europy. IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Economic Accounts for Agriculture, Eurostathttp://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/statistics/search_database, dostęp 1.03.2014.

Gruda M., Rembisz W. 2013: Tendencje zmian w światowej, unijnej i polskiej produkcji i konsumpcji żywności do 2030/2050 roku, IERIGŻ PIB, Warszawa.

Józwiak W. (red.). 2009: Sytuacja ekonomiczna, efektywność funkcjonowania i konkurencyjność polskich gospodarstw rolnych osób fizycznych, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Józwiak W., Michna W., Mirkowska Z. 2011: Procesy zachodzące w rolnictwie polskim w latach 1990-2010, projekcje na rok 2013 i pożądana wizja rolnictwa w 2020 roku - zagadnienia wybrane. IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Nosecka B. 2013: Ocena konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej sektora rolno-spożywczego ze szczególnym uwzględnieniem sektora ogrodniczego, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Pawlak K., Poczta W. 2011: Międzynarodowy handel rolny, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.

Sadowski A., Girzycka W. 2012: Charakterystyka gospodarstw korzystających ze wsparcia inwestycji modernizacyjnych i dostosowawczych na tle innych form pomocy Unii Europejskiej, "Journal of Agribusiness and Rural Development", z. 1(23), Poznań.

Zegar J.S. 2009: Sytuacja ekonomiczna polskiego rolnictwa po akcesji do Unii Europejskiej, IERiGŻ-PIB, Warszawa.

Zegar J.S. 2012: Współczesne wyzwania rolnictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Pietrzykowski, R., Wicki, L. 2011. Regionalne zróżnicowanie wykorzystania środków z programów Wspólnej Polityki Rolnej na modernizację rolnictwa. Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa, 98(4), 7-22. (Crossref)

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.